ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ТА ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ ІТ- СЕКТОРУ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2307-5740-2023-320-4-62Ключові слова:
інвестиції, ІТ- галузь, ІТ- компанії, інвестиційна привабливість, аутсорсинг, фріланс, стартапи, гаджети, кібербезпека, онлайн-платформа, штучний інтелект, цифровізація, цифрова трансформаціяАнотація
В статті розглянуто проблему інвестування як найважливішого фактора в розвитку світової економіки, визначено провідну роль інвестицій в ефективному функціонуванні і розвитку економіки будь-якої держави, а також в діяльності суб’єктів бізнесу.
Встановлено, що в умовах триваючої економічної кризи та воєнних дій, є передчасними сподівання на кредитування українського бізнесу західними банками і компаніями. Означено нове джерело фінансування для України, яке полягає в залученні інвестицій шляхом конвертації українських акцій в американські депозитарні сертифікати (ADR) або глобальні депозитарні розписки (GDR).
Проведено огляд історії розвитку ІТ- сектору України. Проаналізовано статистичні дані Міністерства цифрової трансформації України щодо розвитку ІТ-компаній країни та дослідження стану української IT-індустрії за підсумками 2021 року, наданого у щорічному звіті Асоціації «IT Ukraine».
Розглянуто діяльність вітчизняних IT-компаній, які знаходяться в стані активного розвитку. Встановлено сприяння становленню вітчизняної IT-індустрії та просуванню ІТ-продуктів на світові ринки українськими асоціаціями в IT-індустрії: IT Ukraine, American Chamber of Commerce (ACC), European Business Association (ЕВА), Cпілка Українських Підприємців (СУП), Ukrainian Venture Capital & Private Equity Association (UVCA).
Оглянуто діяльність IT-компаній під час повномасштабної війни, розв’язаної Росією. Встановлено, що ІТ- сектор зазнав найменших втрат від війни та зберіг 95% обсягу замовлень, успішно адаптувався до неймовірно складних умов.
Визначено стримуючі фактори, що стоять на перешкоді ще більш стрімкого розвитку галузі: недостатня кількість IT-фахівців; проблеми з податковим законодавством і захистом інтелектуальної власності; безпека бізнесу.
В статті означені фактори, що роблять українську ІТ – галузь привабливою для іноземних інвесторів. Виокремлено перспективні для інвестування напрямки в українській ІТ-галузі, які можуть зацікавити іноземних інвесторів.