АГРОПРОМИСЛОВА ІНТЕГРАЦІЯ ЯК ЧИННИК РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ З ВИРОБНИЦТВА ТА ПЕРЕРОБКИ ПРОДУКЦІЇ ОЛІЙНИХ КУЛЬТУР

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31891/2307-5740-2022-304-2(2)-54

Ключові слова:

агропромислова інтеграція, економічна поведінка, функціонування підприємства, ефективність, продукція олійних культур

Анотація

Важливість переходу економічних та виробничих відносин на більш якісний рівень розвитку актуалізує з’ясування особливостей управління агробізнесом на основі моделювання економічної поведінки в інтеграційних структурах з урахуванням сучасних глобальних викликів. Метою дослідження є визначення особливостей, переваг та недоліків агропромислової інтеграція як чинника розвитку підприємств з виробництва та переробки продукції олійних культур в сучасних умовах. 

Зроблено висновок, що підприємства з виробництва та переробки продукції олійних культур потребують пошуку шляхів формування та захисту конкурентних переваг, як заснованих на якості, так і на витратах. Допомогти в цьому може чітка, виважена стратегія агропромислової інтеграції. З’ясовані особливості та види такої інтеграції. Проведено аналіз переваг та недоліків вертикальної та горизонтальної інтеграції. Доведено, що економічна поведінка підприємства в складі інтегральної структури буде різнитися залежно від стану економіки в країні, в якій базується бізнес, а також від потенціалу партнерів, який спричинить досягнення від’ємного чи позитивного синергійного ефекту. Інтеграційні перетворення є стратегічними рішеннями, які потребують удосконалення навичок і ділових здатностей. Доведено важливе значення при агропромисловій інтеграції людського фактору. Це пов’язано з тим, що постачання, виробництво, логістика і торгівля є різними сферами в олійному бізнесі, а отже є його ключовими факторами успіху.

Завантаження

Опубліковано

18.03.2022

Як цитувати

ЛИТОВЧЕНКО, Л. (2022). АГРОПРОМИСЛОВА ІНТЕГРАЦІЯ ЯК ЧИННИК РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ З ВИРОБНИЦТВА ТА ПЕРЕРОБКИ ПРОДУКЦІЇ ОЛІЙНИХ КУЛЬТУР. Herald of Khmelnytskyi National University. Economic Sciences, 304(2(2), 346-350. https://doi.org/10.31891/2307-5740-2022-304-2(2)-54