СУЧАСНІ ПІДХОДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ ТА ЇХ КІБЕРЗАХИСТУ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2307-5740-2022-310-5(1)-8Ключові слова:
платіжна система, міжнародна платіжна система, ризики платіжних систем, інформаційна безпека розрахунків, політика інформаційної безпеки банкуАнотація
В статті здійснено аналіз вітчизняних та світових підходів науковців та фінансових інституцій щодо трактування сутності платіжних систем, проаналізовано особливості їх функціонування та можливості врахування міжнародних стандартів обміну фінансовими повідомленнями ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України.
Визначено, що сфера функціонування платіжних систем відноситься до ризикових сфер діяльності, якій притаманні такі види ризиків: правовий, розрахунковий, операційний, системний та фінансові ризики. Обґрунтовано, що основою ефективного функціонування банківських установ в умовах невизначеності є ідентифікація та управління ризиками, притаманними банківській діяльності. При цьому, акцент зроблено на тому, що складовою операційного ризику є такий вид ризику як кіберризик, який розглядається як ризик реалізації кіберзагроз щодо інформаційних ресурсів та/або інформаційної інфраструктури, а також наслідки таких подій. Враховуючи те, що сучасні платіжні системи є посередниками у русі грошових коштів, а тому перебувають під ризиком негативних впливів, викликів, загроз та небезпек, що може привести до нанесення збитків національним інтересам держав, запропоновано розглядати кіберризик як окремий тип ризиків функціонування платіжних систем.