МЕХАНІЗМИ ФІНАНСУВАННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЖИТЛА: ДОСВІД ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇН
DOI:
https://doi.org/10.31891/2307-5740-2023-320-4-43Ключові слова:
соціальне житло, механізм фінансування, муніципальне соціальне житло, гранти на соціальне житло, підтримка вразливих верств населенняАнотація
У статті проаналізовано різноманітні механізми, що використовуються в країнах Європи для фінансування соціального житла. Соціальне житло є одним з механізмів допомоги вразливим верствам населення з боку держави. Воно дозволяє стимулювати розвиток певних регіонів, а також забезпечує залучення кадрів на об’єкти критичної інфраструктури. Встановлено, що країни Європи використовують різні механізми фінансування соціального житла. Вибір механізмів залежить від величини ВВП самої країни, структури доходів і видатків державного та місцевих бюджетів, забезпеченості коштами окремих територіальних громад. Було виявлено, що залежно від соціальної політики, що проводить країна, соціальне житло може фінансуватися за рахунок доходів місцевих бюджетів, грантів з боку приватних осіб і корпорацій, а також поєднання цих джерел.
Встановлено, що концепція соціально житла в країні розвивається поступово. Це пов’язано з тим, що на початкових етапах держава використовує соціальне житло для стимулювання окремих регіонів і залучення конкретних спеціалістів, в яких існує нагальна потреба. Із зростанням запитів на соціальне житло територіальні громади все виразніше стикаються з проблемами наявних ресурсів, тому починають шукати інші механізми залучення фінансування. Зокрема, останнім часом в країнах Європи активного розвитку набувають інші механізми фінансування із залученням приватного капіталу, що дозволять частково покривати витрати населення на житло, дозволять пришвидшити цей процес без додаткових витрат з боку місцевих органів влади. Виявлено, що ситуація в Україні потребує створення принципово нового механізму, що дозволить допомогти різним верствам населення, що постраждали від агресії, спрямувати зусилля на відбудову зруйнованих регіонів і залучити зовнішні ресурси для оптимізації цього процесу.